قایقرانی کردن اقتصادی تسهیلات اخبار اقتصادی و بازرگانی

قایقرانی کردن: اقتصادی تسهیلات اخبار اقتصادی و بازرگانی

گت بلاگز اخبار پزشکی نانوموتورهای تیتانیومی به جنگ باکتری های معده می‌روند

محققان دانشگاه کالیفرنیا نانوموتورهای کوچکی ساخته‌اند که آنتی‌بیوتیک و سایر داروها را به معده حمل می‌کند. این نانوموتورها قبل از تحویل دارو به معده، اسید معده ر

نانوموتورهای تیتانیومی به جنگ باکتری های معده می‌روند

نانوموتورهای تیتانیومی به جنگ باکتری های معده می روند

عبارات مهم : آزمایش

محققان دانشگاه کالیفرنیا نانوموتورهای کوچکی ساخته اند که آنتی بیوتیک و سایر داروها را به معده حمل می کند. این نانوموتورها قبل از تحویل دارو به معده، اسید معده را کم کردن می دهند تا اثربخشی دارو به حداکثر زیاد کردن یابد.

به گزارش ایرنا از مدیکال ساینس، محیط معده بسیار اسیدی هست، بنابراین لازمست بعضی داروها مانند آنتی بیوتیک، همراه با مهار کننده هایی به نام مهارکننده پمپ پروتون مصرف شود تا اسید معده را کم کردن دهد. سردرد، ناراحتی روده و خستگی از عوارض جانبی مهارکننده پمپ پروتون است.

نانوموتورهای تیتانیومی به جنگ باکتری های معده می‌روند

محققان دانشگاه کالیفرنیا جهت حل این مسئله از نانوموتورهای مولکولی استفاده کرده اند. این موتورها که به اندازه نصف عرض یک تار مو هستند، آنتی بیوتیک را تا رسیدن به محل مورد نظر در معده محافظت می کنند، از طرفی شیمی معده را جهت مدت وقت موقت عوض کردن می دهند تا محیط مناسبی جهت دریافت و جذب آنتی بیوتیک و سایر داروها باشد.

هر نانوموتور دارویی از یک هسته منیزیمی تشکیل شده است که با یک لایه دی اکسید تیتانیوم محافظت می شود. این لایه نیز به وسیله یک لایه از جنس کیتوزان که از صدف خرچنگ گرفته می شود پوشانده می شود. لایه خارجی حاوی بار مثبت است و باعث می شود موتور به لایه معده بچسبد. محققان در این آزمایش آنتی بیوتیک کلاریترومایسین را به وسیله این موتورها به معده موش هدایت کردند. این آنتی بیوتیک جهت مبارزه با عفونت های پوستی و تنفسی استفاده می شود، از طرفی با باکتری های ایجادکننده زخم معده نیز مبارزه می کند.

محققان دانشگاه کالیفرنیا نانوموتورهای کوچکی ساخته‌اند که آنتی‌بیوتیک و سایر داروها را به معده حمل می‌کند. این نانوموتورها قبل از تحویل دارو به معده، اسید معده ر

زمانی که نانوموتورها وارد معده می شوند، هسته منیزیمی با اسید معده تصویر العمل می دهد و میکروحباب های هیدروژنی آزاد می کند. این حباب ها نه تنها نیروی محرکه موتورهای مولکولی را تامین می کنند؛ بلکه اسید معده را کم کردن می دهند و میزان PH معده را زیاد کردن می دهند تا محیط جهت ورود آنتی بیوتیک مناسب شود؛ سپس دارو به وسیله نانوموتور آزاد می شود.

آزمایش های حیوانی این فناوری کاملا موفقیت آمیز گزارش شده است هست؛ ولی جهت استفاده از آن در انسان به مطالعات و آزمایش های بیشتری نیاز است.

نتایج این مطالعه در نشریه Nature Communications انتشار یافته است.

نانوموتورهای تیتانیومی به جنگ باکتری های معده می‌روند

واژه های کلیدی: آزمایش | محققان | باکتری | استفاده | آنتی بیوتیک | اخبار پزشکی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs