قایقرانی کردن اقتصادی تسهیلات اخبار اقتصادی و بازرگانی

قایقرانی کردن: اقتصادی تسهیلات اخبار اقتصادی و بازرگانی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی مردم به علت گرانی گوشت نمی خرند

دست اندرکاران بازار گوشت قرمز می گویند با وجود اوج بودن حجم واردات و تولید گوشت قرمز، قیمت ها کم کردن نیافته و به همن علت مردم گوشت نمی خرند که این مسئله از نبو

مردم به علت گرانی گوشت نمی خرند

مردم به علت گرانی گوشت نمی خرند

عبارات مهم : بازار

دست اندرکاران بازار گوشت قرمز می گویند با وجود اوج بودن حجم واردات و تولید گوشت قرمز، قیمت ها کم کردن نیافته و به همن علت مردم گوشت نمی خرند که این مسئله از نبود شبکه مویرگی توزیع و تخلفات در بازار ناشی می شود.

به گزارش ایرنا، نابسامانی های اخیر در بازار گوشت قرمز و پایین نیامدن قیمت ها دست اندرکاران تنظیم بازار این محصول را بر آن داشت تا در نشستی علل این اوضاع را بررسی کنند.

مردم به علت گرانی گوشت نمی خرند

در این نشست که به میزبانی شرکت تعزیرات حکومتی در استانداری پایتخت کشور عزیزمان ایران برگزار شد، نمایندگان بخش دولتی و شخصی به بررسی پرسشها و ارایه راهکارهای خود در زمینه تنظیم بازار گوشت قرمز پرداختند که البته بیانات و دلایل آنها جهت اوضاع کنونی حاکم بر بازار گوشت در مواردی با یکدیگر متناقض بود.

در حالی که بعضی شرکت کنندگان در این نشست مسئله را از کمبود عرضه در بازار و بره کشی گوسفندهای ماده جهت تامین نیاز بازار عنوان می کردند، بعضی دیگر مسئله را در شبکه توزیع جست و جو می کردند و حتی تعدادی نیز واردات این محصول را بیش از نیاز بازار می دانستند.

دست اندرکاران بازار گوشت قرمز می گویند با وجود اوج بودن حجم واردات و تولید گوشت قرمز، قیمت ها کم کردن نیافته و به همن علت مردم گوشت نمی خرند که این مسئله از نبو

** شبکه مویرگی توزیع گوشت قرمز تقویت شود

«یوسف جلوخانی» مدیرکل شرکت پشتیبانی امور دام گفت: اکنون جهت واردات گوشت قرمز مشکلی نداریم ولی شبکه توزیع مویرگی شکل نگرفته است و این مهم باید تقویت شود.

وی اظهار داشت: واردکننده باید دارای شبکه توزیع باشد تا بتواند گوشتی که به شکل شقه و نیم شقه در فروشگاه های زنجیره ای و فله فروش ها عرضه نمی شود را در شبکه توزیع تحت نظارت شرکت پشتیبانی امور دام و شرکت دامپزشکی به فروش برساند.

جلوخانی تاکید کرد: اصناف و اتحادیه ها نیز باید نظام توزیع داشته باشند و دستگاه های نظارتی تنها بر عملکرد آنها نظارت کنند.

مردم به علت گرانی گوشت نمی خرند

وی راجع به اعتراض مدیر اتحادیه گوشت گاوی راجع به نبود توزیع مناسب گوشت گفت: در صورت تقاضا، شرکت پشتیبانی امور دام گوشت را در اختیار اتحادیه ها قرار می دهد ولی باید این گوشت را خریداری کنند نه این که گوشت روی دست ما بماند.

** خرید گوشت شقه و نیم شقه در توان مردم نیست

دست اندرکاران بازار گوشت قرمز می گویند با وجود اوج بودن حجم واردات و تولید گوشت قرمز، قیمت ها کم کردن نیافته و به همن علت مردم گوشت نمی خرند که این مسئله از نبو

«علیرضا رستمی» مدیرکل محصولات کشاورزی شرکت حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان نیز با بیان اینکه خرید گوشت شقه و نیم شقه در توان خرید مردم نیست، گفت: با اینکه گوشت شقه و نیم شقه با قیمت مناسب تری عرضه می شود ولی بعضی مردم توان خرید آن را ندارند بعد باید شرایط را جهت عرضه گوشت قرمز در بسته بندی هایی با وزن های پایین فراهم کنیم.

وی اضافه کرد: بازرسی ها نشان می دهد گوشت در شبکه های تعیین شده است از سوی شرکت پشتیبانی امور دام موجود است ولی با مسئله فقدان جذب در شبکه توزیع و خرده فروشی ها مواجه هستیم

مردم به علت گرانی گوشت نمی خرند

رستمی با اشاره به اینکه گوشت بسته بندی 10 تا 12 درصد سهم بازار را در اختیار دارد، ادامه داد: شرایط نشان می دهد باید به سمت زیاد کردن عرضه و مصرف گوشت های بسته بندی با قیمت های مناسب گام برداریم تا مردم بتوانند به هر میزان و هر شکلی که می خواهند گوشت قرمز تهیه و مصرف کنند.

وی بر این باور است که با کمک اصناف و یک عوض کردن اساسی در شبکه توزیع و نظارت بر میادین میوه و تره بار مسئله تا حدودی برطرف می شود.

** عده ای زیادی در بازار گوشت تخلف می کنند

«علی خندان» مدیر اتحادیه گوشت گاوی نیز در این نشست با بیان اینکه عده زیادی در بازار گوشت تخلف می کنند، گفت: قیمت مصوب گوشت گوساله 315 هزار ریال است ولی متخلفان نمی گذارند با این قیمت در بازار عرضه شود.

وی با اشاره به اینکه گوشت گاوی در بازار کم کردن یافته هست، افزود: ما در مواقعی با کمبود گوشت گوساله در تامین مواجه ایم به طوری که گوشت یک روز در اختیار ما قرار می گیرد و تا چند روز نمی توانیم گوشت مورد نیاز را تامین کنیم.

وی متعهد شد در صورت تامین گوشت مورد نیاز، پول وارد کنندگان و شرکت پشتیبانی امور دام را طی مدت یک هفته پرداخت کند.

** خطر کمبود گوشت قرمز با ماده کشی بره ها

«علی اصغر ملکی» مدیر اتحادیه گوشت گوسفندی خطر احتمال کمبود گوشت قرمز گوسفندی در آینده را ناشی از بره کشی آنها برشمرد و تصریح کرد: طی 4 تا 5سال اخیر بره های ماده را قبل از زایش و در سنین پایین می کشند که این اقدام نسل کشی است و باعث کمبود دام و گوشت در بازار می شود.

وی یکی از پرسشها فعلی در عرضه گوشت را کشتار بره با وزن پایین دانست و گفت: اکنون بره با وزن پایین کشتار و با شقه 8 تا 9 کیلویی به بازار عرضه می شود که قابل عرضه در بازار نیست .

ملکی با تاکید بر اینکه دام به طور حتم باید به سن کشتار و وزن مناسب برسد افزود: اکنون لاشه کم وزنی که در بازار خریداری می شود باید وارد واحدهای بسته بندی شود.

به گفته وی، اکنون در روستاها دام کافی جهت کشتار نداریم و باید از گوشت وارداتی رومانی و نیوزیلند که دارای کیفیت بالایی هست، استقبال کنیم.

وی با اشاره به اینکه در آستانه اعیاد قربان و غدیر قرار داریم و ماه محرم نیز در پیش هست، گفت: ادامه روند فعلی بازار گوشت خوب نیست و باید آمادگی مورد نیاز را جهت متعادل سازی بازار داشته باشیم لیکن با زیاد کردن تقاضا با مسئله جدی مواجه خواهیم شد.

**احتمال قطع واردات گوشت استرالیایی از هفته آینده

«علی حاجی» یکی از واردکنندگان گوشت گوسفندی کم کردن تقاضا را یکی از پرسشها برشمرد و تصریح کرد: اکنون مشکلی در واردات گوشت نداریم و محموله های بالای 10 تا 12 تن وارد کشور می شود.

وی ادامه داد: با این حال به علت کمبود تقاضا این میزان گوشت مصرف نمی شود به طوری که به تازگی از استرالیا 4 ماشین محموله وارد کشور شد که ما کمتر از 10تا 11 تن را می توانیم جذب کنیم.

وی یاداور شد: این درحالیست که طی 20 روز گذشته از بازار استرالیا هفته ای 100 تن گوشت وارد کشور می شد، ولی با شرایط فعلی کم کردن تقاضا احتمال قطع واردات گوشت استرالیایی از هفته آینده وجود دارد.

حاجی با بیان این که بار وارداتی استرالیا گران هست، گفت: طبق بخشنامه گوشت وارداتی در اختیار شرکت های بسته بندی و فروشگاه های زنجیره ای قرار می گیرد که با کم کردن تقاضای آنها حتی نمی توانیم این محصول را به علت اوج بودن قیمت در اختیار خرده فروشی ها قرار دهیم لیکن بار گران است و نمی تتوانیم ارزان بفروشیم.

وی با تاکید بر این که گوشت وارداتی کیفی به شکل شقه، نیم شقه و بشقاب در فروشگاه های زنجیره ای و مجتمع کوروش عرضه می شود، افزود: جهت کم کردن تخلفات از یک ماه گذشته اقدام به عرضه گوشت وارداتی تک نرخی در فروشگاه های زنجیره ای و میادین میوه و تره بار کرده ایم تا از تخلفات دو نرخی جلوگیری شود.

وی شرایط بازار گوشت پایتخت کشور عزیزمان ایران را نامناسب بیان کرد و افزود: روز گذشته در پایتخت کشور عزیزمان ایران هشت شقه یعنی کمتر از 100 کیلوگرم گوشت توزیع شده است در حالی که نیاز روزانه پایتخت کشور عزیزمان ایران پنج تا 6 هزارتن است.

** اطلاعات شفافی جهت تنظیم بازار گوشت نداریم

«مجتبی شیرقاضی» معاون بازرسی شرکت صنعت معدن و تجارت راجع به اوضاع بازار گوشت قرمز گفت: گرانی با گران فروشی تفاوت دارد اکنون دچار مسئله گرانی در بازار گوشت قرمز هستیم یکی از این پرسشها به تعدد متولیان امر و نبود اطلاعات براق از واردات و تولید داخلی برمی گردد.

وی اضافه کرد: ما هنوز نمی دانیم متولی تامین گوشت از تولیدات داخلی یا واردات وزارت جهادکشاورزی، شرکت پشتیبانی امور دام و غیره .. هستند.

وی یکی دیگر از پرسشها بازار گوشت را فقدان شفافیت در بازار این محصول دانست و تصریح کرد: همه براین باورند که نظارت ضعیف بر بازار گوشت حاکم است ولی متاسفانه اطلاعات شفافی در عرضه گوشت قرمز نداریم به طوری که سه روز بعد از عرضه به بازار این اطلاعات به دست ما می رسد که امکان مدیریت و نظارت را از ما می گیرد.

شیرقاضی پیشنهاد داد: جهت تنظیم بازار گوشت قرمز نیاز است متولیان تامین، واردات و توزیع و عرضه گوشت قرمز مشخص و در عین حال پاسخگوی عملکرد خود باشند و همچنین جهت سهولت در امور با دستگاه های صنفی قراردادهایی منعقد شود.

وی بر این باور است جهت تنظیم بازار گوشت قرمز علاوه بر همکاری تمامی دستگاه های دولتی و شخصی باید اصناف نیز با گزینش تعدادی بازرس ما را در امر شدت یافتن نظارت ها یاری دهد.

سومین نشست یکسان کمیسیون هماهنگی امور تعزیرات و کمیته نظارت و بازرسی کارگروه تنظیم بازار در سال ٩٦ با حضور فرماندار تهران، نمایندگان شرکت تعزیرات حکومتی، شرکت مردم نهاد حمایت از حقوق مصرف کنندگان، انجمن ملی حمایت از حقوق مصرف کنندگان استان تهران، شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران و اتحادیه ها و نمایندگان بعضی اصناف در استانداری پایتخت کشور عزیزمان ایران برگزار شد.

واژه های کلیدی: بازار | واردات | وارداتی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs